Pokiaľ vlastníš starší telefón, určite si si všimol, že postupom času už nie je taký svižný a plynulý ako v moment, kedy si ho po prvýkrát rozbalil z krabičky. Každý by chcel, aby jeho Android smartfón pracoval čo najrýchlejšie. Preto ti prinášame niekoľko typov, ako zrýchliť telefón.
Reštart ako riešenie väčšiny problémov
Reštart predstavuje riešenie pre väčšinu problémov, ktoré rázom na smartfóne či hocijakom počítači nastanú. Ak máš pocit, že výkon tvojho zariadenia náhle poklesol, dopraj mu reštart a v najlepšom prípade to bude všetko, čo je potrebné spraviť.
Poupratuj si domovskú obrazovku a nepoužívaj živé pozadia
Množstvo widgetov na domovskej obrazovke si dozaista berie svoju daň na výkone a výdrži batérie. Ak máš na hlavnej obrazovke viacero ikon aplikácií, je to v poriadku. Spomalenie môže nastať pri viacerých náročných miniaplikáciách, ktoré sa veľmi často obnovujú na pozadí. Obmedz ich a tvoje zariadenie bude dokonca aj vyzerať čisto a elegantne bez zaťažujúcich widgetov.
Živé pozadia vedia byť pekným okrášlením používateľského prostredia Android telefónu, sú však náročné na grafický výkon a možno aj kvôli nim je tvoj mobil menej responzívny. Zameň túto tapetu za statickú a smartfón sa ti odvďačí dodatočným výkonom.
Skús alternatívny launcher
Pokiaľ si vlastníkom naozaj starého zariadenia, za skúšku stojí inštalácia alternatívneho launchera. Launcher je vlastne domovská obrazovka, z ktorej spúšťaš aplikácie. Väčšinou disponuje aj menu so všetkými nainštalovanými aplikáciami a niektoré z nich sa vyznačujú aj šikovnými funkciami navyše.
Čo je však pre teba asi najdôležitejšie – zvyknú byť rýchlejšie ako niekedy až priveľmi zaťažujúce domovské obrazovky priamo od výrobcov (najmä pokiaľ ide o niekoľkoročné modely). Toto je niekoľko výborných alternatívnych launcherov, ktoré ti odporúčame nainštalovať a nájsť si čas pre nájdenie toho ideálneho pre teba. Obchod Play disponuje enormným množstvom aplikácií práve pre tento účel.
Bude na vine internetový prehliadač?
Predvoleným prehliadačom pre operačný systém Android je Google Chrome. Ide o skvelý internetový prehliadač, ktorý je však na druhú stranu pomerne náročný a zaťažujúci. Ak máš otvorených veľa kariet, zavri ich a pozoruj, či uvidíš nejaký rozdiel. Ak je tvoj telefón stále pomalý najmä počas surfovania na internete, skús si nainštalovať iný prehliadač.
Testy ukázali, že veľmi svižnými alternatívami zameranými na výkon zariadenia sú Puffin, Brave a DuckDuckGo. Zároveň ide o prehliadače, ktoré sú zamerané na tvoje súkromie a keďže neodosielajú veľké množstvo dát o tebe, ako napríklad Google Chrome, fungujú aj rýchlejšie.
Odinštaluj aplikácie, ktoré už nepotrebuješ
Zvyčajne platí, že čím viac zaplnené úložisko máš, tým bude zariadenie fungovať pomalšie. Preto je múdrym rozhodnutím odinštalovať aplikácie ktoré už nepoužívaš, prípadne presunúť médiá v podobe fotografií a videí na externé úložisko (USB, harddisk, počítač…) kde budú uchované v bezpečí. Ak máš na telefóne veľa hudby, aj tá dokáže pokryť veľkú časť interného ukladacieho priestoru. Prejsť môžeš na online streamovanie hudby napríklad z aplikácií Spotify, YouTube Music, Deezer či Tidal.
Ďalšou kategóriou sú aplikácie, o ktorých je známe, že dokážu spomaliť chod telefónu. Patrí sem napríklad Facebook a Snapchat. Samotný Facebook môžeš nahradiť jeho Lite verziou a chybu neurobíš ani v prípade, že budeš túto sociálnu sieť navštevovať prostredníctvom webového prehliadača. Lite prevedenie má aj chatovacia aplikácia Messenger.
Vypni upozornenia z aplikácií, ktoré ti sú nanič
Ak zapneš upozornenia z nejakej aplikácie, telefón musí byť stále v pohotovosti a čaká, či nepríde nejaká notifikácia, aby ťa na ňu mohol upozorniť. Čím menej aplikácií budú posielať hlásenia do tvojej notifikačnej lišty, tým bude mobil potenciálne rýchlejší a malý rozdiel možno uvidíš aj vo výdrži batérie.
Dávaj pozor na automatickú synchronizáciu
Automatická synchronizácia slúži na to, aby boli dáta danej aplikácia neustále aktuálne a je nevyhnutná taktiež aj na zabezpečenie príchodu notifikácií. Pokiaľ máš v smartfóne prihlásených niekoľko účtov a myslíš si, že nepotrebuješ z každého dostávať upozornenia napríklad na nové e-maily, vypni pre dané konto automatickú synchronizáciu prejdením do nastavení do časti Heslá a účty.
Kliknutím na niektoré konto môžeš ovládať, ktoré dáta sa majú synchronizovať a ktoré nie. Keď tieto nastavenia upravíš, možno spozoruješ zlepšenie ako v oblasti výkonu, tak aj z pohľadu na výdrž batérie.
Používaj aplikácie bez reklám alebo si zaplať za ich prémiové verzie
Väčšina bezplatných aplikácií zobrazuje reklamy. Vyhľadávať ich však musí práve tvoj smartfón a pokiaľ je jeho výkon obmedzený, môže to zapríčiniť pomalý chod aplikácie a niekedy aj celého systému.
Platené verzie týchto aplikácií reklamami nedisponujú, respektíve je možné zaplatiť za ich odstránenie. Ide možno o radikálnejšie riešenie, no v niektorých situáciách vie pomôcť a podporíš aj vývojárov aplikácie, ktorú máš rád.
Nemáš dostupné softvérové aktualizácie?
Výrobcovia by mali pravidelne vydávať aktualizácie na svoje modely. Tie majú na starosti opraviť chyby a často sa vývojári systému zaoberajú aj optimalizáciou, aby všetko bežalo čo najplynulejšie.
Možno tá aktualizácia, ktorá čaká na inštaláciu, dokáže mierne zrýchliť chod tvojho mobilného telefónu. Preto aktualizácie neodkladaj a radšej ich čo najskôr nechaj nainštalovať.
Rýchlejšie animácie sú záchrancom
Staršie alebo lacnejšie modely smartfónov sa nevyznačujú vysokým množstvom hrubého výkonu a preto pravdepodobne zvládajú animácie iba náročky. Riešením je tieto aplikácie zrýchliť. Toto nastavenie nájdeš vo vývojárskych možnostiach, ktoré je najskôr potrebné aktivovať prejdením do nastavení, konkrétnejšie do sekcie Informácie o telefóne.
V tejto časti niekoľkokrát poklikaj na Číslo zostavy. Prejdi naspäť do hlavných nastavení, respektíve do časti Systém. Sem sa objaví nová možnosť Pre vývojárov. Pohľadaj možnosti Mierka animácie okna, Mierka animácie premeny a Mierka dĺžky animácie a nastav ich hodnoty na 0,5x. Animácie v celom systéme budú teraz viditeľne rýchlejšie.
Obnova továrenských nastavení
Obnovou továrenských nastavení vrátiš telefón do stavu, v akom sa nachádzal pred kúpou. Odstránia sa tým všetky aplikácie a súbory zo zariadenia, tak prosíme, nezabudni si všetko potrebné zálohovať. Buď sa problému s nedostatkom výkonu zbavíš úplne, alebo budeš svedkom rýchlejšieho telefónu aspoň počas prvých dní až týždňov po resete. Tento krok však rozhodne stojí za pokus.
Prejdi do nastavení do časti Systém. Na samom spodku pravdepodobne uvidíš sekciu Možnosti resetovania. Klikni naň a zvoľ Vymazať dáta (obnoviť výrobné nastavenia). Telefón sa reštartuje a zapne sa v stave, v akom si ho videl keď si ho prvýkrát po kúpe nastavoval.
Počul si už o alternatívnych ROM?
Alternatívne ROM sú s nami prakticky od vzniku Androidu. O ich tvorbu sa zvykne starať komunita nezávislých vývojárov. Ide o ich vlastné implementácie Androidu pre dané zariadenie, ktoré z mobilu odstráni výrobcom vstavané veci, ako napríklad samotnú grafickú nadstavbu.
Bez dodatočných prvkov, ktorá by potenciálne mohli zaťažovať hardvér, bude smartfón bežať ako nikdy predtým na prakticky čistom Androide s iba niekoľkými úpravami. Inštalácia je však určená pre skúsenejších používateľov, ktorí majú povedomie o tom, čo robia.
Pokročilý používateľ siahne po alternatívnom kerneli
Zmena kernelu, teda jadra systému sa robí za účelom zvýšenia výkonu, prípadne zefektívnení chodu zariadenia. Podobne, ako inštalácia alternatívnej ROM, aj tento proces si vyžaduje skúsenosti. Vo väčšine prípadov je však výsledkom rýchly smartfón.
Nástroje na zatváranie aplikácií? Preč s nimi!
Task killery, teda nástroje na ukončovanie úloh na pozadí boli v neďalekej minulosti veľmi populárnymi. Robili ale viac škody a pokiaľ sa niečo podobné nachádza aj na na tvojom smartfóne, mal by si to odinštalovať. Lepšie spravíš, keď aplikácie na pozadí nebudeš ručne uzatvárať ani ty. Operačný systém si poradí sám a dokáže určiť, ako by mal optimálne fungovať.
Ako je to s čističmi pamäte a urýchľovacími aplikáciami?
Znie to síce ako paradox, no aplikácie slúžiace na zrýchlenie smartfónu čistením pamäte ho dokážu ešte viac spomaliť. Úložisko síce čistia, dokážu napríklad rozpoznať duplicitné súbory a zobrazia, ktoré veci zaberajú najviac ukladacieho priestoru, no tieto účely plnia aj funkcie zakomponované do samotného systému.
Navyše, mazanie vyrovnávacej pamäte telefón spomaľuje, pretože si sem systém ukladá dáta, ku ktorým často pristupuje pre ich rýchlejšie načítanie. Takéto aplikácie zvyknú čistiť aj operačnú pamäť a teda zatvárajú aplikácie spustené na pozadí.
Antivírový softvér na Androide vie urobiť viac škody ako úžitku
V neposlednom rade nemusia byť najlepšom voľbou ani antivírusové aplikácie. Tie neustále bežia na pozadí a sú náročné na výkon. Chod systému tým spomaľujú. Ochrana proti malvéru je mimochodom súčasťou Androidu a dodatočný softvér by nemal byť potrebný.
Čo ak žiaden tip nepomohol?
Ak ti žiaden z týchto tipov nepomohol, tak pravdepodobne nastal čas na kúpu nového smartfónu. U nás nájdeš tipy na smartfóny, na našom druhom portáli Xiaomi Planet sa taktiež venujeme obľúbenému čínskemu gigantovi a jeho smartfónom. Veríme, že nájdeš medzi nimi aj vhodný nový smartfón, ktorý je ako stavaný pre tvoje potreby.